Festyn Jesienny

 

Niedzielne popołudnie spędziliśmy bardzo aktywnie uczestnicząc w dorocznym Festynie Jesiennym na wolsztyńskim Skansenie. Jako Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Wolsztyńskiej promowaliśmy krótkofalarstwo przedstawiając nasze dwa wolsztyńskie kluby. Był kącik dla dzieci, które mogły kolorować "krótkofalarskie" obrazki. Prezentowaliśmy różne karty QSL związane z kolejnictwem czy naszymi aktywnościami okolicznościowymi. Przez cały czas trwania imprezy ruch był spory mimo, że hałas ze sceny nie bardzo pozwalał na posłuchanie czy przeprowadzenie łączności.

Czytaj więcej...

II Wolsztyńskie Spotkanie Krótkofalowców za nami

29 czerwca na Campingu "Ustronie" w Karpicku odbyło się II Wolsztyńskie Spotkanie Krótkofalowców. Wzięło w nim udział pona 80 osób - krótkofalowców, ich rodzin i znajomych. W trakcie jego trwania była okazja do ciekawych rozmów, degustacji zupy gulaszowej, żurku (dzięki Michał) i innych drobniejszych smakołyków :). Po wolsztyńskiej Parowozowni oprowadził gości Wojtek SP3RBQ, Odbył się konkurs wiedzy o Wolsztynie oraz bardzo mocno obsadzony konkurs "Zasięg Motoroli". Przy ognisku miło spedziliśmy czas do późnych godzin wieczornych. kilka osób zostało na nocleg więc spotkanie zakończyliśmy wspólnym niedzielnym śniadaniem.    

Sptkanie zorganizowaliśmy w ramach projektu "Kolej na krótkofalowców" przy wspóudziale Gminy Wolsztyn i Powiatu Wolsztyńskiego.  

Czytaj więcej...

93 urodziny Janka SP3HD

W przeddzień Światowego Dnia Krótkofalowca rocznicę 93 urodzin obchodził Janek SP3HD. Janek jest jednym z najstarszych polskich krótkofalowców, a napewno najstarszym członkiem PZK. Jak co roku zorganizowaliśmy z tej okazji klubowe spotkanie z jubilatem przy kawie i ciastku. Były kwiaty, życzenia i dużo ciekawych wspomnień i dyskusji. W uroczystości oprócz jubilata udział wzięli: Agnieszka SQ3REA, Kornelia SP3MK, Kasia SQ3K, Martyna SQ3SM, p. Teresa, Tadeusz SP3VPA, Jarosław SP3IEG z małżonką, Edward SP3JHK, Wojtek SP3RBQ, Krzysztof SP3IPA, Jarosław SP3SRS, Sławek SP3QKZ, TomaszSP3QDM, Michał SQ3EVW z małżonką, Janusz SP3UCC z synem, Bartek SP3EMA, Marcin SQ3MSM i Piotr SQ3JPV. Z życzeniami odwiedził Janka również Marek SP3AMO Prezes Lubuskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców.

Czytaj więcej...

Ham Radio Friedrichshafen 2019

W dniach 21.06 – 23.06.2019 r. w miejscowości Friedrichshafenodbyła się tradycyjna od 1976 roku impreza pod nazwą Ham Radio Friedrichshafen. Załodze naszego klubu w osobach: Piotr SQ3JPV, Marcin SQ3M oraz Tomek SP3QDM udało się być uczestnikiem tego niezwykłego ogólnoświatowego wydarzenia. Odległość jaka dzieli Wolsztyn i Friedrichshafen przekracza 800 km dlatego podróż rozpoczęliśmy już w piątek po południu z noclegiem pod drodze w okolicach Ulm. Takie rozwiązanie pozwoliło nam dobrze wypocząć przed całodniowym zwiedzaniem. Sobotę rano tuż po godz. 9 zameldowaliśmy się na parkingu przed halami będącymi halami produkcji słynnych sterowców Zeppelin i ku zaskoczeniu mieliśmy okazje zobaczyć start takiej właśnie maszyny z jednej z hal. Kolegów krótkofalowców wciąż przybywało a my rozpoczęliśmy zwiedzanie od głównej hali gdzie wystawy miały największe firmy produkujące transcievery jak np.: YAESU i prezentacja najnowszego FT101DX, ICOM i dwa flagowe radia IC-7300 oraz IC-9700 – 2 radia pozwalające pokryć zakres pracy od Hz do 1.3 GHz we wszystkich pasmach amatorskich, Kenwood z TS-990 i TS-890 jak również FELXRADIO czy SunSDR przy stanowisku, którego spędziliśmy trochę czasu odkrywając zalety tego najlżejszego TRX pokrywającego pasma KF i VHF. Hala główna pełna była stoisk grup DX-owych jak również przedstawicieli organizacji krótkofalarskich jak DARC, ARRL, ekip z Włoch, Hiszpani, Tajlandi czy PZK. Powitaliśmy naszych przedstawicieli i okazało się, że kolegów z SP było naprawdę sporo. Mieliśmy również okazje obejrzeć najnowsze dziecko z ELECRAFT - K4, które w przedsprzedaży pojawi się dopiero w 2020 roku i już trwają zapisy na ten niezwykły TRX.

Czytaj więcej...

I Próby Subregionalne

Ubiegły weekend spędziliśmy w polu biorąc udział w I Próbach Subregionalnych. Nasza stacja zlokalizowana była w okolicach Lwówka. W sobotę wystartowaliśmy ze sporym opóźnieniem i bez większego napinania pracowaliśmy do godz. 14 w niedzielę. Celem było bardziej przetestowanie systemu anten jak wynik. Pracując tylko w paśmie 2 metrów przeprowadziliśmy 102 łączności z 10 krajami europejskimi. Najdalsza z chorwacką stacją 9A1E na odległość 742 km. Nasz sprzęt to Kenwood TS-2000 i zestaw dwóch 13 el. yagi LFA na ośmiometrowych boomach - wg G0KSC. W niedzielę wiatr zmusił nas do opuszczenia masztu, mimo to anteny gięły się w pałąk. Całe zawody na placu boju spędzili: najmłodszy zawodnik Marcin SQ3MSM i Piotr SQ3JPV. Większość czasu obecni byli również Dariusz SQ3GJS (dzięki za wykonanie i użyczenie anten) i Michał SQ3EVW (jak zwykle doskonały żurek).

Czytaj więcej...

II Wolsztyńskie Spotkanie Krótkofalowców

Miło nam zaprosić wszystkich sympatyków radia na II Wolsztyńskie Spotkanie Krótkofalowców. Tegoroczna impreza odbędzie się 29 czerwca na terenie Campingu Ustronie w Karpicku k/Wolsztyna.
Oficjalne rozpoczęcie o godz. 14.00
Około godz. 16 po wolsztyńskiej Parowozowni oprowadzi chętnych Wojtek SP3RBQ.
W trakcie trwania imprezy przewidziana grochówka a wieczorem ognisko z kiełbaskami.

Można przyjechać już w piątek i zostać do niedzieli - Nocleg we własnym namiocie, przyczepie - koszt 13 zł od osoby za dobę. Na miejscu pełny węzeł sanitarny i kuchnia.

http://camping.wolsztyn.pl/#galeria

HF100WW - 100 rocznica Wyzwolenia Wolsztyna

W okresie od 27 grudnia do 15 stycznia pracowaliśmy pod okolicznościowym znakiem HF100WW. Znak ten upamiętniał setną rocznicę Wyzwolenia Wolsztyna. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 7200 łączności ze stacjami ze 100 podmiotów DXCC na wszystkich kontynentach. Najdalsza łączność to RI1ANL - rosyjska stacja badawcza na Antarktydzie. W logu znalazło sie ponad 3700 unikalnych znaków, przy radiostacjach spędziliśmy ponad 100 godzin.

W tym samy czasie trwała również akcja dyplomowa "Hołd Powstańcom Wielkopolskim" gdzie byliśmy jedną z 10 stacji okolicznościowych przyznających punkty do dyplomów upamiętniających różne wydarzenia podczas Powstania Wielkopolskiego. Udało nam się zdobyć je wszystkie oraz dyplom specjalny.

27 grudnia w corocznych zawodach "Hołd Powstańcom Wielkopolskim 1918/19" zajęliśmy 1. miejsce w kategorii stacji klubowych pracujących z terenów objętych Powstaniem. Łączności potwierdzimy specjalną okolicznościową kartą QSL, na której widnieje powstańczy mural wykonany na budynku SP nr 2 w Wolsztynie. Trud pracy pod okolicznościowym znakiem podjęli Piotrek SQ3JPV, Tomek SP3QDM i Sławek SP3TYF.

Czytaj więcej...